Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Team LU Innovation

LU Innovation verkar för att du som studerar eller är anställd vid Lunds universitet ska kunna utforska, och verifiera dina innovativa idéer. Välkommen att kontakta oss!

Har du en idé eller forskningsinsikt du vill diskutera? Vi hjälper dig längs vägen och guidar ditt projekt framåt med idé- och innovationsutveckling, finansiella stöd och expertkunskap kring avtal och hur du skyddar din idé.

Här finns vi

E-mail:  info [at] innovation [dot] lu [dot] se

Besöksadress LU Innovation: The Spark - Medicon Village, Scheeletorget 1, Lund

Öppna karta i nytt fönster

Besöksadress LU Innovations inkubator: X-Lab, våning 2, Kommunikationsvägen 5, M-Huset, LTH, Lund. 

Idé- och innovationsutveckling

Immateriella rättigheter & juridik
 

Porträtt av Göran Asketorp

Göran Asketorp

Expert Immateriella rättigheter (i tjänst onsdagar)

goran [dot] asketorp [at] innovation [dot] lu [dot] se

Finansiella stöd, kommunikation & administration
 

Eleonor Åsberg Frostner

Eleonor Åsander Frostner

Kommunikatör – ATMP Path2Patient (i tjänst torsdagar)

eleonor [dot] asander_frostner [at] med [dot] lu [dot] se (eleonor[dot]asander_frostner[at]med[dot]lu[dot]se)
+46 709 142 742

Avdelningschef